Metropolis
Menu

Okolica





Krakow Valley Golf, Paczółtowice 328

Pierwsze i największe w południowej Polsce 18-dołkowe pole golfowe klasy mistrzowskiej
o powierzchni 160 ha.




Kraków

?duchowe i naukowe serce Polski?, dawna stolica Polski, położona nad Wisłą, miasto koronacyjne, nekropolia królów Polski. Miasto uniwersytetów, ośrodków naukowych, teatrów, muzeów, pełne unikatowych zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Centrum administracyjne, kulturalne, edukacyjne, naukowe, gospodarcze, usługowe i turystyczne. Drugi co do wielkości, po Warszawie, rynek nowoczesnej powierzchni biurowej, a także jeden z kluczowych węzłów komunikacyjnych w Polsce. W Balicach pod Krakowem znajduje się drugi co do liczby obsługiwanych pasażerów rocznie port lotniczy w Polsce.




Ogrodzieniec

Najbardziej znane śląskie obiekty zamkowe z XIV-XV w. przyciągające swym urokiem rzesze turystów. Teren Podzamcza wraz z ruinami Zamku Ogrodzienieckiego był niemym świadkiem wielu wydarzeń historycznych takich jak potop szwedzki oraz miejscem ekranizacji seriali i filmów, m.in. ,,Janosika? czy ,,Zemsty? Andrzeja Wajdy. Zamek udostępniony jest do zwiedzania i oferuje wiele atrakcji.





Bobolice

Bobolice to położona w samym sercu Jury niewielka miejscowość. Jej powstanie nierozerwalnie wiąże się z istniejącym tu zamkiem. Zamek Bobolice został zbudowany w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Był elementem systemu obronnego jurajskich warowni, które chroniły zachodniej granicy królestwa od strony Śląska.




Mirów

Ruiny jednego z najstarszych zamków z czasów Kazimierza Wielkiego. Ocalała część górna zamku i fragment dolnej. Wspaniałe kamienne mury i wieża. W murach zachowały się gotyckie okna i otwory strzelnicze. Położony o 1,5 km na zachód od zamku Bobolickiego, do którego można dojść spacerem ścieżką wzdłuż skałek.




Pieskowa Skała

Miejscowość położona na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, znana przede wszystkim z zamku o tej samej nazwie wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego w pierwszej połowie XIV w. Zamek ten przebudowano w XVI w. i dziś należy do czołówki zabytków polskiego renesansu. jest dużą atrakcją turystyczną na Szlaku Orlich Gniazd oraz oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu.




Rabsztyn

Ruiny Zamku w Rabsztynie leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd. Zamek dostępny jest dla zwiedzających.




Smoleń

Na wysokim stożkowatym wzniesieniu porośniętym lasem znajduje się zrujnowany lecz pełny uroku zamek. Pierwotnie była to murowana okrągła wieża i budynek mieszkalny otoczone murem obwodowym. W XV wieku warownia została rozbudowana o zamek dolny od wschodu oraz zamek dolny od zachodu, które połączono przejściem. Obecnie zachowały się ruiny wszystkich części warowni z wejściami do obu zamków dolnych.




Ojców

Malownicza i pełna atrakcji wieś na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
Murowany zamek w Ojcowie, stanął na szczycie wzgórza w XIV wieku za sprawą Kazimierza Wielkiego. Dziś jest udostępniony turystom. W Ojcowie można zwiedzić m.in. muzeum  przyrodnicze, kapliczkę na wodzie, Pustelnię Bł. Samolei w Grodzisku, zabytkowe młyny, Grotę Łokietka, Jaskimię Ciemną.




Ojcowski Park Narodowy

Obejmuje południowy fragment Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz część środkową Doliny Prądnika i część doliny Sąspowskiej. Park utworzony został w 1956 r. na powierzchni prawie 1571 ha, a obecnie zajmuje powierzchnię niemal 2146 ha (otulina ? 6777 ha) i jest najmniejszym polskim parkiem narodowym. Obszary leśne stanowią większą jego część - 1528 ha.




Dolina Bolechowicka

Dolina na Wyżynie Olkuskiej. Wejście do dolinki stanowi tzw. Brama Bolechowicka zbudowana z wapiennych, widocznych z daleka skał o wysokości ok. 30 m.




Dolina Kobylańska

Jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych dolinek krakowskich, czyli obszarów należących do Krakowskiego Parku Krajobrazowego. Idealna do spacerów. Mekka wspinaczy, zorganizowano ponad setkę dróg wspinaczkowych o zróżnicowanym poziomie trudności. Większość ścian jest zaopatrzona w ?haki?. 





Jura Krakowsko - Częstochowska

Przepiękna kraina o urozmaiconym krajobrazie z charakterystycznymi białymi ostańcami, bogata w zabytki architektury. Cenna przyrodniczo i niezwykle atrakcyjna dla rodzinnej rekreacji oraz dla miłośników sportów ekstremalnych.




Katowice

Jeden z głównych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego oraz największe pod względem ludności miasto konurbacji górnośląskiej. Katowice są jednym z największych ośrodków gospodarczych w Polsce. W pobliskich Pyrzowicach funkcjonuje międzynarodowy port lotniczy Katowice-Pyrzowice. Śródmieście miasta zostało ukształtowane w połowie XIX w., powstałe w tym czasie budynki posiadają dekorację eklektyczną z późniejszymi elementami stylu secesyjnego. Modernistyczny kwartał południowej części śródmieścia Katowic, to jeden z najciekawszych w kraju przykładów międzywojennego funkcjonalizmu i stylu międzynarodowego. Niepowtarzalną atrakcją turystyczną turystyczną są unikatowe osiedla: Nikiszowiec i Giszowiec.

Przedstawione materiały mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art.66 §1 kodeksu cywilnego.